Ohřev vody

Na českém trhu již několik let je využíváno technologie pro ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů.

Biosuntec a Kerberos.

Jde o české výrobky, jejichž vývoj probíhal v  České republice a Hongkongu. Prostřednictvím speciálně vyvinutého řešení je možné efektivně ohřívat teplou užitkovou vodu a případně využít fotovoltaické panely také pro výrobu elektřiny.

U nových rodinných domů je možné prostřednictvím této technologie snížit náklady na energie asi o 60 procent. Výhodou tohoto řešení pro ohřev vody je snadná instalace (během jednoho dne je vše hotovo, systém je napojen na bojler a vy můžete začít ohřívat vodu úsporně) a vysoká účinnost.

Výhoda oproti solární termice

V současné době se pro ohřev vody prostřednictvím slunečního záření běžně využívají tzv. solárně termické kolektory, které sluneční energii proměňují v teplo. Fotovoltaické panely ale pracují i za snížené intenzity slunečního záření, tedy vyrábí energii i v zimě. Současně je v létě možné řídit větší přebytky dimenzováním systému, nebo energii využít např. pro napájení klimatizace. Souhrn výhod :

  • pro přenos tepla není využito žádné médium
  • jednodušší zapojení – pouze kabely
  • lepší využití i za snížené intenzity slunečního záření

Výhoda oproti běžné fotovoltaice

Elektrický proud není potřeba konvertovat ve drahém střídači, takže je cena celého systému nízká. Doba návratnosti je v průměru kolem 7 let (běžná návratnost fotovoltaiky je 13 let).

Jak systém funguje?

Fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný elektrický proud, který je v invertoru upraven tak, aby nepoškozoval galvanickými účinky bojlery, a následně je spotřebováván ve formě tepelné energie (ohřev vody v bojleru). Vyrobenou elektřinu je možné využívat i běžným způsobem, tedy pro napájení spotřebičů. Pokud je sluneční záření nedostatečné, hlavně v zimním období, je dohřev řízen systémem, aby udržoval minimální teplotu pomocí elektrické energie ze sítě distributora.

Administrativa?

Výhodou je, že s instalací systému není spojené žádné papírování a obsáhlá administrativa, jako v případě běžné fotovoltaické elektrárny. Jinak řečeno, na instalaci systému není třeba stavební povolení, pokud ho nechcete současně vyžívat jako elektrárnu a spojit ho s rozvodnou sítí.

Pro koho je ohřev určen?

Pro všechny, kteří ohřívají teplou užitkovou vodu elektřinou. ale oceníte i v případě, že doma máte plyn (je možné použít ho na ohřev vody i přitápění). Jmenovitě je systém určen pro domácnosti, penziony, hotely, ubytovny, posilovny, výrobní provozy a další místa, kde dochází ke spotřebě teplé užitkové vody.